Skip to main content

סקירה רבעונית - יוני 21 - רון ארצי - יו"ר


eggs_news

 

 

יוני 2021

 

 

לקוחות, עובדים, ספקים וחברים יקרים,

 

אנו חיים בעידן שמאופיין בקצב מהיר של אירועים, זה אמנם מרתק, אך בהחלט לא מקל על החיים. אחרי למעלה משנה של קורונה, בעוד ההתאוששות מהקורונה כבר מורגשת, בזה אחר זה התרגשו עלינו האסון במירון, מהומות בערים המעורבות, קריסת הטריבונה בגבעת זאב ומבצע "שומר החומות" בעזה ובתוך כל זה ניסיון ארוך מתמשך להקים ממשלה יציבה במדינה.

הסקטור העסקי חוזר אט אט לתפקוד מלא ולפעילות רגילה, אם כי עוד ייקח קצת זמן לחזור לנתונים של טרום-קורונה ובוודאי כל עוד אין תקציב וממשלה יציבה.

הקשיים המרכזיים לעסקים היום הוא גיוס עובדים. קיים אבסורד, מצד אחד מדברים על סטטיסטיקות של אחוזי אבטלה גבוהים במשק ותשלומים חל"ת ומצד שני העסקים מתקשים לגייס עובדים חדשים. ולכן המושג "אחוז אבטלה" הוא בעייתי לדעתי.

קצרה היריעה מלנתח את המשק, אבל בעולם העסקי שלנו, תחום חומרי הגלם ליצור התערובת הכולל בעיקר גרעינים וכוספאות – כמרקחה.

החל מאוקטובר 2020 אנו עדים לעליה מתמשכת במחירים שהגיעה לשיאה בחודש האחרון. מחירי הגרעינים, תירס, חיטה ושעורה, הכפילו את מחירם והגיעו לכ-400 – 350 דולר לטון. כוספת הסויה הגיעה לכ-600 דולר לטון.

לעליות אלה מגוון של סיבות מצטברות: בהלת הקורונה בעולם, עליה במחירי ההובלה הימית, בעיות לוגיסטיות בנמלים, ביקושים גבוהים מצד סין וירידה ביבולים העולמיים.

אחת ההחלטות הניהוליות שעשינו הייתה לצמצם ככל האפשר את העלייה במחירי התערובת עבור הלקוחות שלנו, מתוך הבנה למצב המורכב שאנו נמצאים בו. לכן מאוקטובר ועד תחילת חודש מאי מחירי התערובת עלו בממוצע  בכ-15% בלבד, שיעור נמוך יחסית לעלייה הריאלית במחיר.  

מאמצע מאי, ישנם סימנים חיוביים קלים ובראשם עצירת מגמת עלית מחירי חומרי הגלם, אפילו ניתן להבחין בירידה קלה. זה אינדיקטור חיובי, אולם עדיין מוקדם מדי להעריך האם זהו שינוי מגמה או בגדר ירידה זמנית עד העליות הבאות.

לאור אי השקט, שאמנם כבר מתחיל להירגע, בערים המעורבות וביהודה ושומרון, חשוב לנו לומר שכקבוצה שלה לקוחות רבים, הן מקרב אזרחי ישראל הערבים והן ברשות הפלסטינית ביהודה ושומרון וחבל עזה, שאנו בטוחים כי אלה פעולות של קיצונים וכי ההתמודדות איתם עוברת דרך קיום משותף. במהלך האירועים ואחריהם, היה לי חשוב לדבר אישית עם כל אחד מלקוחות אלה, כדי לשמור על מערכות היחסים המצוינות שלנו, כפי שעשינו כל השנים. כולנו תקווה כי נחזור לחוות ימים של שקט ורגיעה. גם כעת אנו ממשיכים את הפעילות העסקית הענפה ביננו כולל מעבר תערובת להזנת בעלי החיים לרצועת עזה ועשינו זאת גם בימי המתיחות הקשים ביותר.

הענף הראשי בו אנו פועלים – ענף הפטם נמצא כעת בתקופת הסדר ביוזמת ענף הרבייה. כתוצאה מההסדר – המשחטות מוכרות את מוצריהן לרשתות במחירים גבוהים יותר שסופסוף משקפים רווחיות, לאחר תקופה ארוכה של הפסדים בהיקפים גדולים. בשולי המצב, גם המגדלים עצמם נהנים מהשינוי בשל גידול קל בתמורה המשולמת להם ע"י המשחטות והאינטגרציות.

בתחום הפטם אנו ממשיכים לשווק את מותגי המומחיות שלנו - "טבע עוף שופרסל" ו"משק ארצי", מותגי עוף פרימיום, עוף טבעי ללא אנטיביוטיקה הניזון בתזונה צמחית וטבעית בלבד.

ענף המטילות ממשיך בשינויים המבניים. הרגולציה ותקנות חדשות בתחום מכסות הגידול מאיצות את מגמת היציאה מלולים קטנים וישנים בתוככי הישוב לחוות גדולות ומודרניות מחוץ לישוב. ברקע ניתן להבחין בשינוי נוסף של מעבר מלולי סוללה רגילים ללולי מעוף – אוויארים. בלול זה המטילה חופשיה לנוע בכל הלול במפלסי גובה שונים תוך התחשבות מלאה ברווחת המטילות. שיטת גידול זו צוברת תאוצה הן באירופה והן בארץ. הרגולציה החדשה נועדה לעודד שיטה זו תוך מתן הטבה ע"י יכולת להגדיל את כמות המטילות בלול במכסת ביצים נתונה.

בתחום הבקר, עיקר המאמצים שלנו כרגע נתונים להשקת מותג הפרימיום שלנו, "חוות הבוקרים". מתוך רצון להגיע למגוון מוצרי פרימיום איכותיים, יצרנו שרשרת ערך בשליטה מלאה שלנו. החל מיבוא העגלים, בחירת הזנים המתאימים, ניהול וגידול העגלים בכ-5-6 אתרים ברחבי הארץ כולל שליטה על ההזנה,  שחיטת העגלים, את הפירוק והאריזה אנו מבצעים במפעל חדש ומודרני שהקמנו בצפון ומשם בהפצה ללקוחות.

אנו כעת בשלבים אחרונים של הקמת מערכת להפצה ישירה עד לבית הלקוח, של מוצרי העוף והבקר שלנו. הלקוחות יוכלו לבצע הזמנות דרך אתר איקומרס חדיש ומתוחכם ולקבל את המוצרים ישירות לביתם, במשלוח ישיר ומוקפד. בקרוב יחל פיילוט במספר ערים במרכז ולאחר מכן נשיק את האתר ונרחיב את ההפצה. אם אתם גרים בתל אביב, רמת גן, גבעתיים, הרצליה, רמת שרון, הוד השרון, כפר סבא, או רעננה ותרצו להשתתף בפיילוט, תוכלו להירשם בלינק הבא.

 

בתקווה לשקט ועסקים טובים

רון ארצי

יו"ר